Genel

Trafo İmalat

Trafo İmalatı Yapanlar

Trafo imalat noktasında firma olarak kendi lisans belgemiz ve profesyonel kadromuzla en son teknolojik unsurlar dikkate alınarak gerekli projeler hazırlanmaktadır. Her türlü alana uygun, her amaca hizmet edebilecek sağlamlıkta ve modellerle de tasarlanabilmektedir. Tasarımlar mutlaka müşteri onayından geçmektedir. Trafo imalat işlemlerinde her türlü teklif dikkate alınarak gerekli titiz çalışmalar sonucunda üretim yapılmaktadır. Trafo imalatı yapılacak yerin tespiti hangi ihtiyaca dönük olduğu ne kadar sürede hangi enerjiyi sağlayacağı gibi tüm konularda tespitler sağlanarak ona göre imalatı sağlanmaktadır.

Trafo İmalatında Ekipmanlar

Nüve: Manyetik bir alana sahip olan nüve, yüksek kalite standartlarında, soğuk ve düşük kayıplı, iki yanı silisli saclardan yaralanılarak imalatı sağlanmaktadır. Tasarımların durumuna göre belirli kalınlıklarda ve özelliklerde saclar projelerde kullanılmaktadır. Projelendirmeler teknik detaylar dikkate alınarak kesilir ve dizimi sağlanır. Nüvenin sargı taşıyan bölgesine bacak, bunları alt ve üst noktadan birleştiren kısma boyunduruk denir.

Trafo İmalat Süreci

Sargı: Trafo imalat noktasında dağıtım trafolarının iki ana bölümü bulunmaktadır. Bu dağılım alçak ve yüksek gerilim şeklindedir. AG sargısı dediğimiz sargı çeşidinin gerilimi düşük, akımı yüksek olduğundan izolasyon amaçlı nüvenin iç kısmında sarılmaktadır. YG adı verdiğimiz sargı ise gerilimi yüksek akımı düşük olduğundan,  AB bobinini üst bölümüne sarılır. Bu seçimler iletkenliği yüksek olan bakır ve alüminyum malzemelerden yapılır. İzolasyon bakımından, yalıtım seviyesi yüksek, mekanik yönden dayanıklı, yağ dayanıklılığı üstün kalite olan malzemelerle üretim sağlanmaktadır.

Trafo kapakları: Trafo kapakları da yüksek standartlarda çelik malzemelerle üretilmektedir. Kapılara terminal çıkış, koruma unsurları, gözlem ekipmanları, genleşme deposu montaj noktası ve kaldırma kulaklarının bağlantıları sağlanarak imal edilmektedirler.  Fazlar arası akımın kapak sacını ısıtmasına engel olmak için anti manyetik sacla sağlamlaştırılır. Kapaklar imal edilme aşamasında sızdırma yapmayacak şekilde imal edilir.

Trafo kazanı: İmalatı yapılırken, soğutma gurubundan radyatör veya elastik özelliği bulunan dalga duvar sac kullanımı ile imal edilmektedirler. Saclar, 102 mm ya da 1.5 mm olarak imal edilir. Proje kapsamında uygun şekilde üretimi sağlanır. Kazan imalatında ince sacın kalın sac ile harmanlanması sonucunda sızdırmaz bir kaynak tekniği ile imalat sağlanır. Kapakların imalatı bittiğinde, penetran sıvısı sıkılır ve siyah ışıkta kaçak kontrolleri sağlanarak montaj bölümüne sevki yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir